Sprawdzone sposoby na wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie (znane również jako onycholiza) są jedną z najczęstszych chorób paznokci. Wrastające paznokcie rozwijają się, gdy łożysko paznokcia wbija się w skórę wokół płytki paznokcia. Stan zapalny i infekcja bakteryjna są często związane z tym schorzeniem. Choroba ta występuje częściej u osób w wieku poniżej 29 lat i występuje z wyraźną przewagą mężczyzn (stosunek mężczyzn do kobiet wynosi około 2:1). Nieleczone wrastające paznokcie mogą powodować dyskomfort i silny ból oraz utrudniać codzienne życie. Jak więc leczyć ten stan?

Objawy wrastającego paznokcia

Pierwszym objawem jest ból, który pojawia się podczas chodzenia lub wywierania nacisku na opuszkę palca. Jest to początkowy etap i pacjenci mogą radzić sobie z nim w domu na różne sposoby. Jeśli wrastający paznokieć nie jest leczony, może przejść do ostrej postaci charakteryzującej się stanem zapalnym, silnym bólem i czasami ropnym wysiękiem.

Wrastające paznokcie występują głównie na stopach. Mogą występować na jednym lub obu końcach paznokcia. Wrastający paznokieć występuje dwa razy częściej na zewnętrznym niż na wewnętrznym końcu palca.

Przyczyny wrastających paznokci u stóp

Uważa się, że najczęstszą przyczyną wrastających paznokci u nóg jest nieprawidłowe obcinanie paznokci, co skutkuje ostrymi krawędziami. Skutkuje to uszkodzeniem sąsiadującej tkanki miękkiej, bolesnym stanem zapalnym i tworzeniem się ziarniny.

Inne czynniki, które mogą prowadzić do wrastania paznokci to

 • Noszenie zbyt ciasnych butów,
 • Niewłaściwa higiena stóp,
 • Nadmierne pocenie się,
 • urazy,
 • Stosowanie niektórych leków, zwłaszcza inhibitorów receptora naskórkowego czynnika wzrostu stosowanych w leczeniu raka jelita grubego,
 • Otyłość lub nadwaga, które zwiększają obciążenie stóp,
 • Osobiste predyspozycje – szerokie płytki paznokciowe, wrodzone wady rozwojowe,
 • zgrubienie paznokci.

Diagnoza wrastających paznokci stóp

Diagnoza wrastającego paznokcia opiera się na badaniu fizykalnym i objawach klinicznych; nie są wymagane żadne badania laboratoryjne ani radiologiczne.
W wielu badaniach, na forach zawodowych i w praktyce istnieją kontrowersje i debaty na temat etiologii, zachowawczych i chirurgicznych opcji leczenia.

Wybór metod, środków i metod leczenia zależy od stadium choroby, ponieważ leczenie zachowawcze jest zwykle skuteczne we wczesnych stadiach, podczas gdy operacja jest konieczna w późniejszych stadiach.
Przed rozpoczęciem leczenia zbierana jest historia medyczna pacjenta, która obejmuje:

 • stopień zaawansowania choroby
 • Poprzednie leczenie w przypadku nawrotu choroby
 • Alergia na miejscowe środki znieczulające, terapia lekowa,
 • Choroby współistniejące (cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, nadciśnienie, zaburzenia hormonalne),
 • przyjmowane leki.

Klasyfikacja Scholza jest bardzo pomocna w zrozumieniu stanu pacjenta.

Domowe sposoby na wrastające paznokcie u stóp

Domowe sposoby na wrastające paznokcie mogą być stosowane nawet przez osoby, u których nie pojawiły się pierwsze objawy infekcji. Pacjenci mogą samodzielnie poradzić sobie z problemem wrastających paznokci u stóp stosując domowe sposoby. Należą do nich:

 1. Moczenie stóp w soli do kąpieli z minerałami lub w szarym mydle . W ramach przygotowania do kąpieli należy wlać ciepłą wodę do miski z dwiema łyżkami soli i moczyć stopy przez 15-20 minut. Podobnie postępujemy z szarym mydłem, które należy wcześniej rozpuścić.
 2. Namocz stopę w ciepłej wodzie, dokładnie osusz i przyłóż do palca okład z lodu. Pozostaw go na miejscu, aż palec stanie się odrętwiały (około 3 minut). Następnie, używając sterylnych kleszczyków (z nadtlenkiem wodoru lub alkoholem), odetnij wrastający paznokieć. W tym celu należy wprowadzić szczypce pod krawędź paznokcia pod niewielkim kątem i odciąć wystającą część, uważając, aby nie uszkodzić otaczającej tkanki. Następnie na palec nakłada się gazę nasączoną środkiem dezynfekującym (np. nadtlenkiem wodoru) i zakłada opatrunek.

Domowe sposoby na wrastające paznokcie są skuteczne tylko we wczesnych stadiach, gdy występuje jedynie niewielki dyskomfort. Takie środki nie powinny być stosowane, jeśli wokół wrastającego paznokcia występuje obrzęk lub zaczerwienienie. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Co możesz robić zapobiegawczo, aby uniknąć wrastających paznokci?

 • Obcinaj paznokcie w ich naturalnym kształcie, tj. w linii prostej.
 • Nie obcinaj paznokci zbyt krótko; 2-3 mm długości to dobra zasada .
 • Jeśli Twoje paznokcie są twarde i trudne do przycięcia to miękcz je w misce z ciepłą wodą tuż przed zabiegiem.
 • Nie usuwaj skórek wokół paznokci. Natomiast zmiękczaj skórę w okół paznokci Płynem do wrastających paznokci EDITT
 • Nie używaj końcówek nożyczek do usuwania brudu nagromadzonego pod paznokciami. Do tego celu można użyć wacika zwilżonego alkoholem.
 • Nosić dobrze dopasowane buty z zaokrąglonymi palcami,
 • Lecz nadpotliwość, infekcje bakteryjne, grzybicę paznokci . W tym pomoże ci krem Zdrowa Stopa firmy Gorvita . Składniki kremu Zdrowa Stopa mają właściwości oczyszczające, antybakteryjne i odświeżające. Zmniejsza obrzęki i nadmierną potliwość oraz neutralizuje zapach potu. .

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy udać się do chirurga ortopedy, który zaproponuje specjalistyczne leczenie. W zależności od nasilenia problemu, specjalista może zasugerować umieszczenie niewielkiego opatrunku nasączonego lekiem pomiędzy płytką a wałem paznokcia. Gdy stan zapalny ustąpi, na paznokieć można nałożyć specjalną klamrę, która przywróci mu odpowiedni kształt. Można również przykleić taśmę z boku wrastającego paznokcia, aby odciągnąć jego koniec od skóry. Czasami konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s