XV Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku dobiegł końca – relacja

W czwartek, 12 sierpnia na Starym Rynku rozpoczął się XV Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, który potrwał do niedzieli, 15 sierpnia. Festiwal organizowany był w Poznaniu już po raz piętnasty i rok w rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko wśród poznaniaków, ale i turystów .

W trakcie Jarmarku ponad 120 wystawców prezentowało swoje przysmaki, a odwiedzający mogli spróbować produktów z Polski, ale też tradycyjnych potraw z odległych miejsc świata m.in. z Węgier, Turcji, Azerbejdżanu czy Wietnamu.
Szefowie kuchni w trakcie festiwalu pokazywali swoje umiejętności, najlepsze przepisy i najciekawsze tajniki kulinarne !

Podczas festiwalu goście mogli zaopatrzyć się w świeże, pachnące Chleby, sery, miody, cydry, wina (hiszpańskie!). Wysokiej jakości wyroby spożywcze lokalnych producentów oraz piękne rękodzieła regionalnych rzemieślników. Niewątpliwie było tu bardzo kolorowo!

Zupełną nowością było konopne gotowanie. W 10 wybranych lokalach będzie można spróbować „pyry à la Makłowicz”, przygotowane przez poznańskich kucharzy zainspirowanych autorskim przepisem Roberta Makłowicza na konopne pyry z gzikiem.


Była tam również Nasza ekipa ! Wiele osób podchodziło i podejmowało z nami rozmowy na temat konopi, a my staraliśmy się edukować uczestników Jarmarku. W końcu nie wolno nam zapomnieć, że przed II wojną światową Polska była czarnym koniem, jeśli chodzi o konopie, a uprawy w naszym kraju były robione na skalę europejską..

Medyczne zastosowanie konopi jest bardzo szerokie. Każdy ludzki organizm posiada układ endokannabinoidowy, co zostało udowodnione już ponad 60 lat temu w Izraelu. Układ ten jesteśmy w stanie tylko i wyłącznie pobudzić do działania, gdy są na nim niedobory, właśnie związkami roślinnymi zawartymi w konopiach. Nigdzie indziej w naturalnej formie nie znajdziemy tych związków, które będą w stanie stymulować układ endokannabinoidowy !

Udało nam się również spróbować słynnej konopnej pyry z gzikiem a la Makłowicz. Jeśli będziecie mieli okazję być w Poznaniu, polecamy spróbować pyry z gzikiem w tej właśnie wersji.

Wyglądają niesamowicie i są naprawdę bardzo dobre!

Dziękujemy wszystkim sympatykom konopi, którzy mieli okazję z Nami porozmawiać i pozdrawiamy każdego z osobna!!
Z wieloma z Was zapewne spotkamy się jeszcze w naszym punkcie konopnym, który znajduje się pod adresem F. Ratajczaka 33 w Poznaniu , a być może i przy następnej edycji .

…..Kolejny Ogólnopolski Festiwal Smaku dopiero za rok. Już nie możemy się doczekać 🙂

Ekipa Konopna Farmacja Poznań

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s